NIEUWSBERICHT 2 (februari 2006)

 

 

CLANDESTIENE UITGAVEN (waarin zelfs een bruiloftsuitgave voor Geert Lubberhuizen)

 

In ons tweede nieuwsbericht vragen wij Uw aandacht voor een verzameling clandestiene uitgaven, waaraan kortgeleden nog een serie luxe-exemplaren van De Bezige Bij kon worden toegevoegd. Deze zijn afkomstig uit de nalatenschap van een van de betrokkenen bij de van oorsprong illegale uitgeverij, Cees van Leeuwen.

Als Utrechts student in de rechten was hij voor Geert Lubberhuizen de man die moest nagaan welke juridische vorm De Bezige Bij na de oorlog zou moeten krijgen.* Niet zo verwonderlijk dus dat we tussen zijn boeken ook het Plan voor de Coöperatieve Uitgeverij De Bezige Bij in hoofdlijnen aantroffen dat in 1944 werd verspreid (nummer 162).

Opmerkelijker is een zeer curieuze en tot nu toe onbekende uitgave onder de titel De Opreghte Velpenaer die niets anders blijkt te zijn dan een uitgave voor de bruiloft van Geert Lubberhuizen en Willy van Reenen, in 75 exemplaren uitgegeven onder het gelegenheidsimprint Het Hummende Hart (nummer 165).

De man die Lubberhuizen berichtte dat hij niet vreemd moest opkijken als zijn opdracht "niet tot een NV zou leiden", ontving vanaf de eerste uitgave (Egidius waarbestu bleven (nummer 41)) de luxe, romeins genummerde, handgekleurde of in zeer geringe oplage uitgegeven exemplaren. Nummer IX van de oplage ging steevast naar Kees (spelling Lubberhuizen, vaak in potlood op omslag), de nagenoeg onbekende jurist - Renders noemt hem slechts eenmaal - die vermoedelijk de bedenker is van de zeer bijzondere rechtsvorm waarin onze belangrijkste literaire uitgeverij na de illegaliteit is gaan floreren.

 

*(cf. RENDERS, Hans. Gevaarlijk drukwerk. Een vrije uitgeverij in oorlogstijd. Amst., De Bezige Bij, 2004, p. 37)

             

              Clandestiene uitgaven (opgenomen in volgorde van Dirk De Jong. Het vrije boek in onvrije tijd. Bibliografie van illegale en clandestiene belletrie [...]. Leiden, Sijthoff, 1958. (Een goed exemplaar met stofomslag (l. besch.) van de eerste druk van dit standaardwerk is bij ons te koop voor 90 euro (bestelnummer 268))

 

1            AAFJES, Bertus. Gerrit Achterberg. De dichter van de sarcophaag. Aanteekeningen bij zijn poëzie. [Den Haag], Mansarde Pers, [1943]. Verg. dec. linnen. Bandtekening, portret en illustraties C.A.B. BANTZINGER. Oplage 600 exemplaren in grijs en zwart. Onafgesn. 1e druk. Licht roestvlekkig. De Jong 8                10,-

 

2            -. In het atrium der Vestalinnen en andere fragmenten. Amst., [A.A. Balkema], 1945. Orig. omsl. (l. verkl., deel rug ontbr., naam op Franse titel). Oplage: 1000 exemplaren. Onafgesn. De Jong 11                10,-

              Fraaie typografie (Jan VAN KRIMPEN)

 

3            ACHTERBERG, Gerrit. Eurydice. [Utrecht, Het Spectrum], 1944. Orig. omsl. (achterz. verkl.). Oplage: 275 genummerde exemplaren op handgeschept papier. Onafgesn. De Jong 22. 1e druk    125,-

              Netjes

 

4            -. Morendo. Gedichten. [Leiden, De Molenpers, 1944]. Orig. omsl. (heel l. besch., ex libris). Onafgesn. Oplage: 500 exemplaren. 1e druk. De Jong 26                80,-

 

5            -. Zelfde werk. Verg. linnen met (besch., rug gedoubleerd) stofomslag        850,-

              Eén van 10 (!) genummerde en door de dichter gesigneerde exemplaren op registerpapier

 

6            -. Reiziger “doet” Golgotha. Een gedicht. [‘s-Grav.], Mansarde Pers, [1943]. Orig. omsl. (cahiersteek; l. verkl., randen l. besch.). Oplage: 750 exemplaren. Tekeningen door C.A.B. BANTZINGER. Onafgesn. De Jong 27      15,-

 

7            -. Sintels. Gedichten. [Bussum], Bayard Pers [F.G. Kroonder, 1944]. Orig. omsl. (heel l. verkl.). In rood en zwart. Onafgesn. 1e druk. De Jong 28     350,-

              Eén van 50 genummerde en gesigneerde exemplaren op Boston Text. Goed exemplaar met op de titelpagina een mooie gesigneerde opdracht van Achterberg aan zijn collega Jan DE GROOT (herfst 1945)

 

8            [ROOSEVELT, Franklin D. & Winston S. CHURCHILL]. Atlantic Charter. [Utrecht], The Busy Bee, [1944]. Orig. omsl. (cahiersteek). Oplage: 100 genummerde exemplaren in blauw en grijs op Simili Japon. Onafgesn. 1e druk. Documents Humains 3. De Jong 49     50,-

 

9            BAAREN, Theo van. Versteend zeewier. Utrecht, De Odyssee-Pers, 1941 [=‘s-Graveland, G.W. Breughel, 1943]. Dec. halflinnen (wat gevlekt, belett. iets besch.). Tekeningen door Hans van NORDEN. Oplage: 270 genummerde exemplaren. De Jong 51                  40,-

              Een van 120 gesigneerde exemplaren met handgekleurde illustraties

 

10         BAKKER, Bert & Barend de GOEDE. Quatre mains. Gedichten. Toegestelde drukproef. ‘s-Grav., D.A. Daamen, [1944]. Orig. blind omsl. (naam op Franse titel). Oplage: 25 [=250] exemplaren in blauw en zwart. Onafgesn. De Jong 58    15,-

 

11         BAKX, Pieter. Prieel in Troje. Balladen. [Utrecht], De Bezige Bij, [1944]. Orig. omsl. met flappen (fris). Oplage: 525 genummerde exemplaren. Houtsneden door Theo MIJDRECHT. Onafgesn. Quousque Tandem 11. De Jong 59            20,-

              Een van 500 arabisch genummerde exemplaren. Als nieuw!

 

12         -. Zelfde werk. Orig. omsl. met flappen (l. verkl.)   10,-

              Een van 500 arabisch genummerde exemplaren

 

13         -. Zelfde werk. Orig. omsl. met flappen (l. verkl.)   55,-

              Een van 25 romeins genummerde exemplaren. Uit het bezit van Cees van Leeuwen

 

14         -. Zelfde werk. Orig. omsl. met flappen (l. verkl.)   10,-

              Dit exemplaar gemerkt h.s. (hors série)

 

15         [BOESCHOTEN, K.C. van & L.J. ZIMMERMAN (samenst.)]. Berijmd verzet. [‘s-Grav., s.n., 1944]. Mapje met titeletiketje en losse bladen (l. verkl.). 1e druk. De Jong 80        15,-

 

16         BOS, Gerben. De wiekslag van den vrede. Gedichten uit augustus en september van het jaar 1944. [Oegstgeest, in eigen beheer, 1944]. Orig. geniet omsl. (nietjes roestig). Oplage: 210 exemplaren. De Jong 98             10,-

 

17         [VISSER, Ab.]. Bos-Idylle. Naar een 18e eeuwse gravure. [Groningen], In agris occupatis, 1944. Orig. omsl. (cahiersteek). Oplage: 310 [=178] genummerde exemplaren in paars en zwart. Illustratie door C.A.B. BANTZINGER. Onafgesn. 1e druk. Volière reeks 12. De Jong 99. Netjes    175,-

              Van de oorspronkelijke oplage waren 200 exemplaren bestemd als geschenk aan De Bezige Bij. Door ingrijpen van de bezetter bleven hiervan slechts 68 over, die romeins werden genummerd. Met ingelegd correctie-vel

 

18         BOSMAN, Anthony. Witte zwanen, zwarte zwanen. Novelle. Dordrecht, De Semaphore Pers, 1941 [=Dordrecht, in eigen beheer, 1944]. Orig. halflinnen met dec. platten. Oplage: 270 exemplaren in rood en zwart. Tekeningen van Joop LÖBLER. De Jong 104       35,-

              Een van 20 romeins genummerde en gesigneerde exemplaren

 

19         -. Zelfde werk. Orig. halflinnen met dec. platten (l. vochtsch. op kop, l. verkl.)        10,-

              Een van 250 arabisch genummerde exemplaren

 

20         BRABANDER, Gerard den. De deur op het haakje. Verzen uit het bezette gebied. [Amsterdam, eigen beheer, 1943]. Orig. dec. karton (l. verkl.). Oplage: 250 exemplaren in blauw en zwart. 1e druk. De Jong 107 15,-

 

21         -. Gedichten. [Bussum], Bayard Pers [F.G. Kroonder], 1945. Orig. omsl. met flappen (rug l. verkl.). Oplage: [400] exemplaren in blauw en zwart. De Jong 108             15,-

 

22         -. Gelaarsde lier. Bezette poëzie. [Amst., Wiering], 1944 [=1945]. Orig. geniet omsl. (verkl., randen besch., rug zwak). De Jong 109    10,-

 

23         -. Zelfde werk. Orig. geniet omsl. (verkl., randen besch., voorplat los)          10,-

              Ex-libris J.W. SCHULTE-NORDHOLT

 

24         BRACKEN VLOEDT, Jan van den [=Johannes WEILAND]. Gevlekte sater. [Utrecht], De Bezige Bij, [1944]. Orig. omsl. met flappen. Oplage: 225 genummerde exemplaren in blauw en zwart op Simili Japon. Illustraties door de dichter. Onafgesn. 1e druk. De Jong 112             15,-

              Dit exemplaar gemerkt h.s.

 

25         -. Zelfde werk. Orig. omsl. met flappen       15,-

 

26         [SJOLLEMA, Joop.] R. de Bruyn Ouboter 1894 - 7 juli -1944. [Utrecht], A l’heure où passe l’Aquilon [De Bezige Bij, 1944]. Orig. omsl. met flappen (cahiersteek; l. verkl.). Oplage: 75 genummerde exemplaren in rood en zwart. Met 4 ingeplakte orig. zwartwit foto’s. Onafgesn. 1e druk. De Jong 125              100,-

              Dit exemplaar gemerkt h.s.

 

27         [RANDWIJK, H.M. van]. Celdroom. In het oorlogsjaar 1943. [Amst., Vrij Nederland], 1943. Orig. geniet omsl. (iets roestig). 1e druk. De Jong 140 10,-

 

28         COCTEAU, Jean. Poèmes écrits en allemand. [‘s-Grav., H. van Krimpen, 1944]. Orig. omsl. met flappen (cahiersteek; l. verkl.). Oplage: 200 exemplaren. Le lapin et le chat [3]. De Jong 149         45,-

 

29         COLMAR, S. [=L.Th. LEHMANN]. Het verbreken. [Leiden, Sijthoff, 1944]. Orig. omsl. (verkl., randen l. besch.). Oplage: 150 genummerde exemplaren. Houtsnede van Madeleine GANS. Onafgesn. De Jong 151   15,-

 

30         CORT, Martijn. [=Johan van der WOUDE]. Zeven brieven. [Utrecht], De Bezige Bij, 1944. Orig. omsl. met titeletiketjes (l. verkl.). Oplage: 525 genummerde exemplaren in rood en zwart. Onafgesn. Quousque Tandem 12. De Jong 160  25,-

              Een van 500 arabisch genummerde exemplaren. Ex libris J.H. Brouwer

 

31         -. Zelfde werk           10,-

 

32         -. Zelfde werk           35,-

              Een van 25 romeins genummerde exemplaren. Uit het bezit van Cees van Leeuwen

 

33         CROS, Charles. Les quatre saisons. [‘s-Grav., H. van Krimpen, 1944]. Orig. gemarmerd omsl. met flappen en titeletiket (cahiersteek; randen iets geschaafd). Oplage: 215 exemplaren in groen, bruin en zwart. Illustraties door SALIM. Le lapin et le chat 2. De Jong 165      25,-

 

34         [ANDREA, Y.E. (samenst.)]. Daar moet veel strijds gestreden zijn. Gouda, De Poolpers, 1944. Orig. omsl. (l. verkl.). Onafgesn. 1e druk. De Jong 166                 20,-

 

35         -. Daar moet veel strijds gestreden zijn. Gouda, De Poolpers, 1944. Orig. omsl. (l. verkl., vlekje). Onafgesn. 1e druk. De Jong 166 10,-

 

36         -. “Den vaderlandt ghetrouwe...” Gouda, De Poolpers, [1944]. Orig. omsl. (l. verkl.). Onafgesn. 1e druk. De Jong 175               15,-

 

37         VESTDIJK, S. De doode zwanen. [Heerenveen, De Blauwe Schuit (F.R.A. Henkels en H.N. Werkman), 1944]. Orig. omsl. (heel l. verkl., maar fris). Oplage: 60 exemplaren. Vormgeving: H.N. WERKMAN. 1e druk. De Jong 199          2200,-

 

38         DOORN, Andries van. Drie balladen. [Wormerveer], In den bloemhof, 1945. Orig. gekart. omsl. (randen l. besch.). In groen en zwart. Onafgesn. De Jong 202       15,-

              Een van een onbekend aantal arabisch genummerde exemplaren met een omslag van gevergeerd papier (dit is nummer 169)

 

39         -. Drie balladen. [Wormerveer], In den bloemhof, 1945. Orig. gekart. omsl. (l. verkl.). In groen en zwart. De Jong 202             10,-

 

40         DUIN van MAASDAM, [A.F.J.A.] van der & G.K. van HOGENDORP. Proclamatie. 21 november 1813. [Utrecht], De Bezige Bij, [1944]. Orig. omsl. met flappen (cahiersteek; l. verkl.). Oplage: 100 arabisch genummerde exemplaren in oranje en zwart. Onafgesn. 1e druk. Documents humains 2. De Jong 215           10,-

 

41         [BEZIGE BIJ, De]. Egidius waar bestu bleven? [Utrecht], De Bezige Bij, [1945]. Orig. omsl. (cahiersteek; l. verkl.). Oplage: 125 genummerde exemplaren. Met een handgekleurde houtsnede van Tjomme DE VRIES. 1e druk. De Jong 235. Goed exemplaar             40,-

              ‘Egidius [...] is de eerste uitgave gedrukt op de eigen pers van De Bezige Bij’

 

42         ENGELMAN, Jan. Hart en lied. Bloemlezing uit de gedichten. [‘s-Grav.], Final Stage Press, 1944. Orig. omsl. (randen iets besch., l. verkl.). Oplage: 400 genummerde exemplaren in rood en zwart. Illustraties door C.A.B. BANTZINGER. Onafgesn. De Jong 244             65,-

              Dit exemplaar werd onder het colofon gesigneerd door Bantzinger (Damas, 16 oktober 1957)

 

43         -. Zelfde werk (randen iets besch., l. verkl.). Oplage: 400 genummerde exemplaren in rood en zwart. Illustraties door C.A.B. BANTZINGER. Onafgesn. De Jong 244             10,-

 

44         ENKLAAR, Willem [=J.P. ROMIJN]. Koorts. Novelle. Stadskanaal, W. Indenhaek [Utrecht, J.P. Romijn, 1944]. Omsl. ontbr. (deel van orig. omsl. op Franse titel geplakt). Oplage: 100 arabisch genummerde exemplaren in rood en zwart. De Jong 245                 10,-

              Ex bibliotheca F. LODEWICK

 

45         -. Koorts. Novelle. Stadskanaal, W. Indenhaek [Utrecht, J.P. Romijn, 1944]. Orig. omsl. (l. verkl.). Oplage: 100 arabisch genummerde exemplaren in rood en zwart. De Jong 245   15,-

 

46         EYCK, P.N. van. Idee en wil. Tafelrede over Albert Verwey. [‘s-Grav.], A.A.M. Stols, 1940 [=1944]. Orig. omsl. met etiketje. Oplage: 140 genummerde exemplaren. Onafgesn. De Jong 261                15,-

              Een van 125 arabisch genummerde exemplaren

 

47         -. Twee gedichten. Het zuiderkruis. Een hooglied. [‘s-Grav., L.J.C. Boucher], 1942. Orig. omsl. (achterzijde gevl.). Oplage: 100 exemplaren.De Jong 263                 10,-

 

48         EYCK, Robert van. Perpetual treason. Poems. Sidcot, The Somerset Press, 1939 [‘s-Grav., A.A.M. Stols, 1944]. Verg. halflinnen. Oplage: 200 genummerde exemplaren. Onafgesn. De Jong 264    15,-

 

49         FRANCKEN, Johan. Waerachtige historye vant gene geschiet ende gepasseert is [...] Johan van Oldenbarnevelt. Bussum, F.G. Kroonder, 1945. Orig. omsl. met flappen (l. verkl.). In rood en zwart. 1e druk. De Jong 274 15,-

 

50         GAY, John. The Fox at the Point of Death. [Utrecht], The Busy Bee [De Bezige Bij, 1945]. Orig. omsl. (cahiersteek). Oplage: 525 genummerde exemplaren in rood en zwart. Illustraties door de auteur. Onafgesn. 1e druk. De Jong 283 40,-

 

51         [SCHENK, M.G. & G.L. TICHELMAN (samenst.)]. Geuzenliedboek. Eerste vervolg. [Laren, Trouw, 1944]. Orig. omsl. Nadruk in rood omslag. De Jong 308                  10,-

 

52         -. Geuzenliedboek. Eerste vervolg. [Amst., H.M. Mos etc., 1943]. Orig. omsl. (l. verkl., iets geschaafd). Oplage: 1200 genummerde exemplaren. 1e druk. De Jong 308    15,-

              Met de later toegevoegde bijdrage van Ds. Welter

 

53         GIDE, André. Over Duitschland. [Vert. en van een voorwoord voorz. door Max NORD]. [Utrecht], De Bezige Bij, 1945. Orig. omsl. (verkl.). Oplage: 275 genummerde exemplaren. Onafgesn. De Jong 314              15,-

              Een van 250 arabisch genummerde exemplaren

 

54         -. Over Duitschland. [Vert. en van een voorwoord voorz. door Max NORD]. [Utrecht], De Bezige Bij, 1945. Orig. omsl. (l. verkl.). Oplage: 275 genummerde exemplaren. Onopengesn. De Jong 314  45,-

              Een van 25 romeins genummerde exemplaren. Uit het bezit van Cees van Leeuwen

 

55         HAARSMA, Menno van [=Sjoerd Pieter LEIKER]. Drie getuigen. Roman. [Utrecht], De Bezige Bij, [1944]. Orig. omsl. met flappen (fris). Oplage: 525 genummerde exemplaren in rood en zwart. Onafgesn. 1e druk. Quousque Tandem 10. De Jong 353                  25,-

              Een van 500 arabisch genummerde exemplaren. Als nieuw!

 

56         -. Zelfde werk. (l. verkl., wat scheef). Oplage: 525 genummerde exemplaren in rood en zwart. Onafgesn. 1e druk. Quousque Tandem 10. De Jong 353                  10,-

              Een van 500 arabisch genummerde exemplaren

 

57         -. Zelfde werk           10,-

              Dit exemplaar gemerkt h.s.

 

58         -. Zelfde werk (l. verkl., omsl. wat los). Oplage: 525 genummerde exemplaren in rood en zwart. Onafgesn. 1e druk. Quousque Tandem 10. De Jong 353                  30,-

              Een van 25 romeins genummerde exemplaren. Uit het bezit van Cees van Leeuwen

 

59         HARLINGEN, R. van [=Reinder BLIJSTRA]. Bij nadere kennismaking. Novelle. [Utrecht], De Bezige Bij, [1944]. Orig. omsl. met flappen (rug iets verkl.). Oplage: 525 genummerde exemplaren in rood en zwart. Onafgesn. 1e druk. Quousque Tandem 6. De Jong 357               15,-

              Een van 500 arabisch genummerde exemplaren

 

60         -. Zelfde werk (l. verkl., binnenwerk iets los). Oplage: 525 genummerde exemplaren in rood en zwart. Onafgesn. 1e druk. Quousque Tandem 6. De Jong 357     10,-

 

61         -. Zelfde werk (fris dankzij vermoedelijk oorspronkelijk vliegerpapier). Oplage: 525 genummerde exemplaren in rood en zwart. Onafgesn. 1e druk. Quousque Tandem 6. De Jong 357     35,-

              Een van 25 romeins genummerde exemplaren. Uit het bezit van Cees van Leeuwen

 

62         - Haaien voor Nabatoe. Novelle. [Utrecht], De Bezige Bij, [1945]. Orig. omsl. met flappen (l. verkl.). Oplage: 525 genummerde exemplaren. Onopengesn. 1e druk. De Jong 358          30,-

              Een van 25 romeins genummerde exemplaren. Uit het bezit van Cees van Leeuwen

 

63         HEERIKHUIZEN, F.W. van. In afwachting. Verzen. [Bussum], Bayard Pers [F.G. Kroonder, 1944]. Orig. omsl. met flappen (rug l. verkl., maar verder fris). Oplage: [550] exemplaren in blauw en zwart. Onafgesn. 1e druk. De Jong 367              20,-

 

64         -. In afwachting. Verzen. [Bussum], Bayard Pers [F.G. Kroonder, 1944]. Orig. omsl. met flappen (l. verkl. en l. besch.). Oplage: [550] exemplaren in blauw en zwart. Onafgesn. 1e druk. De Jong 367    10,-

 

65         HOORNIK, Ed. Tweespalt. [‘s-Grav.], Mansarde Pers, [1943]. Orig. omsl. met flappen (l. verkl.). Oplage: [750] exemplaren in blauw en zwart. Met een portret door A.C. WILLINK. Onafgesn. 1e druk. De Jong 402               20,-

 

66         -. Tweespalt. [‘s-Grav.], Mansarde Pers, [1943]. Orig. omsl. met flappen (verkl., voorplat iets los). Oplage: 750 exemplaren in blauw en zwart. Met een portret door A.C. WILLINK. Onafgesn. 1e druk. De Jong 402               10,-

 

67         HOVE, Jan Jacob ten. Het raadsel van Arend en Hendrik Goudt. Amsterdam, Bij de weduwe De Bye [=Utrecht, De Bezige Bij, 1944]. Orig. verg. halfperkament. Oplage: 325 genummerde exemplaren. Met een titelvignet in rood, blauw en zwart. Onafgesn. 1e druk. De Jong 404            65,-

              Een van 25 romeins genummerde exemplaren. Uit het bezit van Cees van Leeuwen

 

68         HOYER, George [=G.B.J. HILTERMANN]. Boris Alexandrowitsch Bjelkin. Een verhaal uit Sovjet-Rusland. [Wormerveer], In den bloemhof, 1945. Orig. karton met stofomsl. 1e druk. De Jong 406    15,-

 

69         -. 3 clandestiene uitgaven [Wormerveer], In den bloemhof, 1944-5. Orig. karton (deel orig. omsl. op voorplat geplakt). 1e druk. De Jong 406. Met zijn drieën           25,-

              Alle: ex bibliotheca F. LODEWICK

 

70         -. Simon reist per spoor. [Wormerveer], In den bloemhof, 1945. Orig. karton met stofomsl. 1e druk. De Jong 407           15,-

 

71         -. 7 stompjes kaars. [Wormerveer], In den bloemhof, 1944. Orig. karton met stofomsl. (rug verkl.). 1e druk. De Jong 408        15,-

 

72         -. Zelfde werk (nat geweest, naam op schutbl.). 1e druk. De Jong 408          10,-

 

73         INDENHAECK, W. [=J.P. ROMIJN]. Kleine kerstkroniek 1944. [Utrecht, J.P. Romijn, 1945]. Orig. geniet omsl. (l. verkl.). Oplage: 100 genummerde exemplaren. 1e druk. De Handpalm 2. De Jong 418 40,-

 

74         JONG, Max de. Plaquette. Zes gedichten. [‘s-Grav., H. van Krimpen, 1944]. Orig. omsl. (cahiersteek; l. verkl. en gevl.). Oplage: 340 exemplaren in blauw en zwart. 1e druk. De Jong 435          25,-

 

75         -. Plaquette. Zes gedichten. [‘s-Grav., H. van Krimpen, 1944]. Orig. omsl. (cahiersteek; l. verkl., fors ex-libris). Oplage: 340 exemplaren in blauw en zwart. 1e druk. De Jong 435         20,-

 

76         VALK, Hendrik Jacobus. Kantreepen. [Arnhem, in eigen beheer, 1945]. Orig. omsl. Omslagtekening H.J. Valk. Oplage 500 genummerde exemplaren. Gesigneerd. OPUS 38. De Jong 448    125,-

 

77         LANGEN, Ferdinand [=E. PANNEKOEK]. Achter slot en grendel. Novelle. [Utrecht], De Bezige Bij, [1944]. Orig. omsl. (rug l. verkl.). Oplage: 525 genummerde exemplaren in blauw en zwart. Onafgesn. 1e druk. Quousque Tandem 14. De Jong 477                  35,-

              Een van 25 romeins genummerde exemplaren. Uit het bezit van Cees van Leeuwen

 

78         LAURENS VAN SINT LAURENS [=L. HUIZINGA]. Zes kaarsen voor Indië. [Amst., Ons Volk, 1945]. Orig. omsl. met flappen (verkl.). In blauw. 2e druk. De Jong 488 10,-

 

79         -. Zes kaarsen voor Indië. [Amst., Ons Volk, 1945]. Orig. omsl. met flappen (verkl. en besch.). In blauw. 2e druk. De Jong 488          10,-

 

80         LEMS, Antonie [=N. VERHAAGEN]. De laatste Adam. [Utrecht], De Bezige Bij, [1944]. Orig. omsl. met flappen (fris). Oplage: 275 genummerde exemplaren. Pentekeningen door Jan BERNAC [=J.A.C BANTZINGER]. Onafgesn. De Jong 498    15,-

 

81         -. Zelfde werk (verkl.)           10,-

 

82         -. Zelfde werk           35,-

              Een van 25 exemplaren hors commerce

 

83         [ANDREA, Y.E. (samenst.)]. Lichtpuntjes. Tien vrolijke gedichten. Gouda [=Wormerveer], De Poolpers, 1944. Orig. geniet omsl. (l. verkl.en l. besch.). 1e druk. De Jong 506     10,-

 

84         NONYMUS, A. [=J.H. van EIKEREN] (samenst.). Het lied van der minne van vroeger en nu. [Wormerveer], In den Bloemhof, 1944. Orig. omsl. met titeletiket (rug l. verkl., naam op schutblad). 1e druk. De Jong 511                 10,-

 

85         [MORRIËN, Adriaan]. Luchtalarm. [Utrecht], De Bezige Bij, 1945. Orig. omsl. met titeletiket (l. verkl.). Oplage: 525 genummerde exemplaren in rood en zwart op Strahtmore Fiesta met gekleurde schepranden. Onopengesn. 1e druk. De Jong 520          50,-

              Een van 25 romeins genummerde exemplaren. Uit het bezit van Cees van Leeuwen

 

86         MAASDIJK, Elisabeth van. Aan hen die vielen. Ingeleid door Professor CLEVERINGA. ‘s-Grav., A.A.M. Stols, 1945. Orig. halflinnen met dec. platten. In blauw en zwart. Met een portret. 1e druk. De Jong 527           15,-

 

87         MAAT, Siem de [=N.A. DONKERSLOOT]. In Holland staat een huis. [‘s-Gravenhage], Halewyn-Pers, [1945]. Orig. oms. (cahiersteek; l. verkl.). Oplage: 750 exemplaren. Onafgesn. 1e druk. De Jong 528 10,-

 

88         MANDEAU, Emile. [=F. BORDEWIJK]. Verbrande erven. Een plaatsbeschrijving. [Utrecht], De Bezige Bij, 1944. Orig. omsl. met titeletiket (l. verkl.). Oplage: 525 genummerde exemplaren in bruin en zwart. Illustraties door Jan RAP [=J.M. PRANGE]. Onafgesn. 1e druk. Quousque Tandem 15. De Jong 532                 85,-

              Een van 25 romeins genummerde exemplaren. Uit het bezit van Cees van Leeuwen

 

89         MANTINGA, Hector [=Maurits MOK]. De vader spreekt. [Utrecht], De Bezige Bij, [1944]. Orig. omsl. (cahiersteek met koord; fris). Oplage: 525 genummerde exemplaren in rood en zwart. Houtgravures van Freek MEERING [=Tjomme de VRIES]. Onafgesn. 1e druk. Quousque Tandem 3. De Jong 533  15,-

              Een van 500 arabisch genummerde exemplaren

 

90         -. Zelfde werk (cahiersteek met koord; wat verkl.)  10,-

              Een van 500 arabisch genummerde exemplaren

 

91         -. Zelfde werk           65,-

              Een van 25 romeins genummerde exemplaren. Los bijgevoegd een extra afdruk van vel 1/2; 7/8. Uit het bezit van Cees van Leeuwen

 

92         -. De zeven hoofdzonden. [Utrecht], De Bezige Bij, [1943]. Orig. omsl. met flappen (fris). Oplage: 525 genummerde exemplaren in rood en zwart. Houtsneden van G.J. MACHIN [=W.J. ROZENDAAL]. Onafgesn. 1e druk. Quousque Tandem 1. De Jong 534              35,-

              Een van 500 arabisch genummerde exemplaren. Als nieuw!

 

93         -. Zelfde werk (omsl. verkl.)               10,-

              Een van 500 arabisch genummerde exemplaren

 

94         -. Zelfde werk (omsl. l. verkl.)           45,-

              Een van 25 romeins genummerde exemplaren. Uit het bezit van Cees van Leeuwen

 

95         MAUPASSANT, Guy de. Le horla. [Utrecht], L’abeille laborante [De Bezige Bij, 1944]. Orig. verg. halfperkament. Oplage: 75 genummerde exemplaren in rood, blauw en zwart. Handgekleurde illustraties door André DUPARC [=SALIM]. Onafgesn. 1e druk. De Jong 550 95,-

 

96         MERWE, A. v.d. [=Pieter GEYL]. Het wachtwoord. Sonnetten. [Utrecht, De Bezige Bij], 1944. Orig. omsl. (fris). Oplage: 525 genummerde exemplaren. Onafgesn. 1e druk. Quousque Tandem 8. De Jong 561 20,-

              Een van 500 arabisch genummerde exemplaren. Als nieuw!

 

97         -. Zelfde werk (omsl. verkl.)               10,-

              Een van 500 arabisch genummerde exemplaren

 

98         -. Zelfde werk (omsl. l. verkl.). Oplage: 525 genummerde exemplaren. Onafgesn. 1e druk. Quousque Tandem 8. De Jong 561            35,-

              Een van 25 romeins genummerde exemplaren. Uit het bezit van Cees van Leeuwen

 

99         NANDOYLE, Co [=A. CONAN DOYLE]. Hoe kapitein Étienne Gérard Saragossa nam. Vert. door A. NONYMUS [=J.H. van Eikeren]. [Wormerveer], In den bloemhof, 1945. Karton met (l. verkl.) stofomsl. 1e druk. De Jong 590   10,-

 

100      -. Zelfde werk (karton, deel orig. omsl. op voorplat geplakt)              10,-

              Ex bibliotheca F. LODEWICK

 

101      NIJHOFF, A.H. Geboorte. [Utrecht, De Bezige Bij, 1945]. Orig. omsl. met flappen (l. verkl.). Oplage: 525 genummerde exemplaren in rood en zwart. Onafgesn. 1e druk. De Jong 610              10,-

              Een van 500 arabisch genummerde exemplaren

 

102      -. Zelfde werk (omsl. l. verkl.). Oplage: 525 genummerde exemplaren in rood en zwart. Onafgesn. 1e druk. De Jong 610        35,-

              Een van 25 romeins genummerde exemplaren. Uit het bezit van Cees van Leeuwen

 

103      MONTENS, Fons (samenst.). O Kersnacht, schooner dan de daegen. Een bundel Kerstverzen [...]. In de benarde Nederlanden [Bussum, F.G. Kroonder], 1944. Orig. omsl. (cahiersteek; besch.). In rood en zwart. 1e druk. De Jong 616    10,-

 

104      ODIJK, A.J. Voorland. Gedichten. Santpoort, d’Uilen-Spiegel (Aldert Witte), 1939 [=1943]. Dec. halflinnen (fris). Oplage: 100 exemplaren. Onopengesn. 1e druk. De Jong 617    25,-

 

105      OMAR KHAYYAM. Kwatrijnen. [Vert. door PONTICUS (=H.W.J.M. KEULS)]. [Utrecht], De Bezige Bij, [1944]. Orig. omsl. met flappen (l. verkl.). Oplage: 525 genummerde exemplaren in rood en zwart. Illustraties door John BUCKLAND WRIGHT. Onafgesn. 1e druk. Quousque Tandem 4. De Jong 618  225,-

              Een van 500 arabisch genummerde exemplaren. Dit exemplaar werd onder het colofon gesigneerd door Geert LUBBERHUIZEN

 

106      MARSMAN, H. Paul Robeson zingt. [Heerenveen, De Blauwe Schuit, 1942]. Orig. omsl. (iets gekreukt). Gedrukt en versierd door H.N. WERKMAN. De Jong 644    200,-

              Afwijkende reprint gebruikt voor de uitgave van het boek Hommage à Werkman uit 1957/58 van Grieshaber, Henkels en Sandberg

 

107      PELT, A. van. Herfstig gelaat. Verzen. Santpoort, Aldert Witte, 1942 [=1943]. Orig. omsl. (l. verkl. en l. besch.). 1e druk. De Jong 650              35,-

              Met gesigneerde opdracht in pen aan collega Harry Brander (cf. 't Spuigat)

 

108      PERRON, E. du. Over André Gide. [‘s-Grav., K. van Boeschoten en L.J. Zimmerman, 1944]. Orig. blind omsl. (heel l. verkl.). Oplage: 125 genummerde exemplaren in rood en zwart. 1e druk. Astra Nigra 5. De Jong 654        45,-

 

109      PLOF, Jacquelientje [=Ina VAN DER BEUGEL]. Papieren harten. Een zeer onserieuze studie. [Wormerveer], In den bloemhof, 1945. Orig. karton met omsl. (wat verkl.). 1e druk. De Jong 663    10,-

 

110      POE, Edgar Allan. The City in the Sea and Other Poems. [Utrecht], The Busy Bee, [1944]. Orig. omsl. (l. verkl.). Oplage: 500 genummerde exemplaren in groen en zwart. Illustraties door Fred INGRAM [=Fedde WEIDEMA]. Onafgesn. 1e druk. De Jong 665         50,-

              Dit exemplaar onder het colofon gesigneerd door Geert LUBBERHUIZEN (April ‘44)

 

111      POT, Evert J. [=W.A.P. SMIT]. Dagboek onder het kruis. [Utrecht], De Bezige Bij, [1945]. Dec. linnen (l. verkl.). Oplage: 775 genummerde exemplaren. Illustraties door Lodewijk BROUWER [=Henk KRIJGER]. 1e druk. DAVID-reeks 3. De Jong 671        10,-

              Een van 750 arabisch genummerde exemplaren

 

112      -. Zelfde werk 30,-

              Een van 25 romeins genummerde exemplaren. Uit het bezit van Cees van Leeuwen

 

113      RILKE, R.M. - MARJA, A. (vert.). Keur uit Rilke. Vertaalde gedichten. [Bussum], Bayard Pers [F.G. Kroonder, 1944]. Orig. omsl. met flappen (l. verkl.). In rood en zwart. 1e druk. De Jong 696       15,-

 

114      ROLAND HOLST, A. Een winterdageraad. [Utrecht, De Bezige Bij, 1945]. Orig. omsl. met flappen (cahiersteek; l. verkl.). Oplage: 50 exemplaren in rood en zwart. 1e druk. Niet in de handel. De Jong 704 150,-

 

115      - Eigen achtergronden. Inleiding tot een voordracht uit eigen werk. [Utrecht], De Bezige Bij, [1944]. Orig. omsl. met flappen (l. verkl.). Oplage: 525 genummerde exemplaren in blauw en zwart. Onafgesn. 1e druk Quousque Tandem 5. De Jong 705           20,-

              Een van 500 arabisch genummerde exemplaren

 

116      -. Helena’s inkeer. Een fragment. Gouda, Gerard Leeu [‘s-Grav., A.A.M. Stols] 1944. Orig. omsl. (cahiersteek; l. verkl.). Oplage: [1000] exemplaren. 3e druk. De Jong 706                 10,-

 

117      -. In memoriam Charles Edgar du Perron et Menno ter Braak. [Utrecht, De Bezige Bij, 1944]. Orig. omsl. met etiket (l. verkl.). Oplage: 525 genummerde exemplaren in grijs en zwart. Onafgesn. 3e druk. Quousque Tandem 2. De Jong 710            18,-

              Een van 500 arabisch genummerde exemplaren

 

118      -. Zelfde werk (omsl. l. verkl.). Oplage: 525 genummerde exemplaren in grijs en zwart op Oud-Hollandsch. Onafgesn. 3e druk. Quousque Tandem 2. De Jong 710         60,-

              Een van 25 romeins genummerde exemplaren. Uit het bezit van Cees van Leeuwen

 

119      ROLAND HOLST-VAN DER SCHALK, Henriëtte. De loop is bijna volbracht. Vier gedichten. [‘s-Grav.], Mansarde Pers, [1944]. Orig. omsl. met flappen. In blauwgrijs en zwart. Met een portret door Charley TOOROP. Onafgesn. 1e druk. De Jong 712. Netjes             115,-

              Een van 100 arabisch genummerde luxe-exemplaren, door de dichter en de kunstenaar gesigneerd

 

120      -. Zelfde werk (omsl. l. verkl., randen iets besch.). In rood en zwart. Met een portret door Charley TOOROP. Onafgesn. 1e druk. De Jong 712         15,-

 

121      ROSSETTI, D.G. Selected poems. [Selected by H.J. SCHEEPMAKER]. Amst., A.A. Balkema, [1944]. Orig. omsl. (rug iets geschaafd). Oplage: 200 exemplaren. Onafgesn. 1e druk. De Jong 716    40,-

 

122      ROTTERDAM, Mary van [=Mary van WESSEM]. Volk in smart. Maastricht, Novaria [=Amst., Holland, 1945]. Dec. halflinnen (hoekje besch.). Met de originele boekenlegger. Oplage: 750 exemplaren. 1e druk. De Jong 718               15,-

 

123      RIJK, Maarten de [=N.A. DONKERSLOOT]. Orpheus en Eurydice. [Utrecht], De Bezige Bij, 1945. Orig. omsl. met titeletiket en flappen (cahiersteek; l. verkl.). Oplage: 375 genummerde exemplaren in rood en zwart. Onafgesn. 1e druk. De Jong 733              15,-

 

124      SCHENDEL, Arthur van. Sparsa. [Utrecht], De Bezige Bij, [1944]. Orig. omsl. met flappen (l. verkl.). Oplage: 525 genummerde exemplaren in rood en zwart. Onafgesn. 1e druk. Quousque Tandem 7. De Jong 741  75,-

              Een van 25 romeins genummerde exemplaren. Uit het bezit van Cees van Leeuwen

 

125      SPIERDIJK, Jan. XVI sonnetten. [Bussum], Bayard Pers [F.G. Kroonder, 1944]. Orig. omsl. met flappen (randen l. verkl.). Oplage: 350 exemplaren in rood en zwart. Onafgesn. 1e druk. De Jong 772              20,-

 

126      -. Zelfde werk (omsl. verkl., randen l. besch.). Oplage: 350 exemplaren in rood en zwart. Onafgesn. 1e druk. De Jong 772        10,-

 

127      [KOEMAN, Henk]. Spreken of zwijgen. Gedichten. [Amst.], De Distelvink, 1945. Orig. omsl. met flappen (l. verkl.). 1e druk. De Jong 773  25,-

              Een van 50 genummerde exemplaren

 

128      STEINBECK, John. De vliegenvanger. Vert. door Tjebbo HEMELRIJK [=Fred STERNEBERG]. [Utrecht, De Bezige Bij], 1944. Orig. omsl. met flappen (l. verkl.). Oplage: 1025 genummerde exemplaren in rood en zwart. Illustraties door Michael GURNEY [=SALIM]. Onafgesn. 1e druk. De Jong 778           125,-

              Een van 25 romeins genummerde exemplaren. De illustraties in dit exemplaar werden met de hand gekleurd. Uit het bezit van Cees van Leeuwen

 

129      STUIVELING, Garmt. Bij Nederlands bevrijding. ‘s-Graveland, G.W. Breughel, [1945]. Orig. omsl. met flappen (l. verkl.). In rood en zwart. houtgravure door Jan Th. GIESSEN. 1e druk. De Jong 791              10,-

 

130      SWAERTREGER, M. [=Theun de VRIES]. WA-man. [Utrecht], De doezende dar, [1944]. Orig. omsl. met flappen. In rood en zwart. Onopengesn. 1e druk. De Jong 797               95,-

              Een van 150 arabische genummerde exemplaren op Oud-Hollandsch Van Gelder

 

131      [TEESELING, Cor van]. Cor van Teeseling 1915-1942. [Amst., De Spieghel, 1943]. Map met 16 losse vellen (map z. besch., zonder het losse vel met inleiding Walter Brandligt dat pas in november 1945 werd verspreid). De Jong 801      10,-

 

132      TERGOUW, Ton. Ontgoocheling. Het relaas van een ontmoeting. [Wormerveer], In den bloemhof, 1944. Orig. karton met stofomslag (rug verkl.). 1e druk. De Jong 804  10,-

 

133      -. Zelfde werk (deel orig. omsl. op voorplat geplakt). 1e druk. De Jong 804                10,-

              Ex bibliotheca F. LODEWICK

 

134      VERCORS [=Jean BRULLER]. De stilte der zee. [Vert. door A. WIJKMARK]. [Utrecht], De Bezige Bij, 1944. Halflinnen (l. verkl.). Oplage: 325 genummerde exemplaren. 2e druk. De Jong 834              75,-

              Een van 25 romeins genummerde exemplaren. De eerste druk werd door de Gestapo vernietigd. Uit het bezit van Cees van Leeuwen

 

135      VERHOEVEN, Bernard. Pax hominibus. Gedichten. [Utrecht], De Bezige Bij, [1944]. Orig. omsl. met flappen (wat gevlekt). Oplage: 525 exemplaren in bruin en zwart. Onopengesn. 1e druk. Quousque Tandem 9. De Jong 846            10,-

              Een van 500 arabisch genummerde exemplaren

 

136      VERMEULEN, Jan. De terugtocht. Gedichten. [Leiden], Molenpers [Jan Vermeulen], [1944]. Orig. omsl. (wat roestig). Oplage: 200 exemplaren in groen en zwart. 1e druk. De Jong 854     15,-

 

137      VESTDIJK, S. Allegretto innocente. [Groningen], In agris occupatis [A.Th. Mooij], 1944. Orig. geniet omsl. (l. verkl., papier iets roestig, ex-libris). Oplage: 90 exemplaren. 2e druk. De Jong 861    85,-

 

138      -. Zelfde werk (omsl. l. verkl. en l. besch., papier iets roestig). Oplage: 90 exemplaren. 2e druk. De Jong 861 65,-

 

139      -. De uiterste seconde. Gedichten. [Bussum], Bayard Pers [F.G. Kroonder, 1944]. Orig. omsl. (l. verkl.). [Oplage: 500 exemplaren] in blauw en zwart. [Vormgeving: Frans MONTENS]. Onafgesn. 1e druk. De Jong 862               45,-

 

140      -. Muiterij tegen het etmaal. Deel I: Proza. ‘s-Grav., A.A.M. Stols, 1941 [=1942]. Verg. halflinnen (l. verkl.). 1e druk. De Jong 863         25,-

 

141      -. Zelfde werk (verkl.). 1e druk. De Jong 863             15,-

 

142      -. Zelfde werk (l. besch. en verkl.). Met ingeplakt ‘Ten geleide’ [1945]. 1e druk. De Jong 864. -- Op last van de bezetter moest een aantal artikelen worden verwijderd uit de eerste uitgave van ‘Muiterij tegen het etmaal’. Zij werden vervangen door artikelen van gelijke omvang, maar waren reeds gezet en werden alsnog afgedrukt. ‘Deze vellen [...] werden gebrocheerd in de omslagen van de oorspronkelijke uitgave en in een hoekje van den zolder bewaard tot het oogenblik dat het gehate Departement niet langer de scepter zou zwaaien.’ Ze werden in september 1945 alsnog uitgegeven in de overtuiging dat ‘velen er zeker prijs op [zullen] stellen dit curiosum uit de bezettingsjaren te bezitten’              25,-

 

143      VONDEL, Joost van den. Op d’afbeeldinge van Uitrecht [...]. [Utrecht, Broese, 1943]. Orig. omsl. (cahiersteek, l. verkl.). Oplage: [250] exemplaren in groen, rood, blauw en zwart. Illustraties door Toon van HAM. 1e druk. De Jong 892    25,-

 

144      -. Tien troostgedichten. Muiden, Het Muiderslot [Amst., F. Hoes, 1945]. Orig. omsl. (l. verkl., vlek op voorplat). In rood en zwart. 1e druk. De Jong 894               15,-

 

145      VRIAMONT, Joris. Sabbat. [Utrecht], De Bezige Bij, [1945]. Orig. omsl. met flappen (cahiersteek; l. verkl.). Oplage: 100 genummerde exemplaren in rood en zwart. Met handgekleurde illustraties van Charles ROELOFSZ (over wiens naam in colophon een zwart balkje werd gedrukt. Onafgesn. 1e druk. De Jong 904. Heel mooi         150,-

 

146      VRIES, C.M. de. Gedichten. Rotterdam, eigen beheer, 1940 [=1944]. Orig. omsl. (l. verkl., naam op schutbl.). Oplage: 250 exemplaren. De Jong 907 10,-

 

147      VRIES, Hendrik de. Robijnen. [Utrecht], De Bezige Bij, [1944]. Orig. omsl. met venster en flappen. Oplage: 525 genummerde exemplaren in rood. Ged. onafgesn. 1e druk. De Jong 908      75,-

              Een van 25 romeins genummerde exemplaren. Uit het bezit van Cees van Leeuwen

 

148      [GROOT, J.H. de e.a. (samenst.)]. Het vrij Nederlandsch liedboek. [Utrecht, De Bezige Bij], 1944. Orig. omsl. met flappen. Oplage: 1900 exemplaren in rood en zwart. Onafgesn. 1e druk. De Jong 914              35,-

              Een van 200 romeins genummerde exemplaren op Hollandsch papier. Uit het bezit van Cees van Leeuwen

 

149      -. Zelfde werk (omsl. l. verkl. en l. besch.)  15,-

              Een van 200 romeins genummerde exemplaren op Hollandsch papier. Uit het bezit van Cees van Leeuwen

 

150      -. Zelfde werk (l. verkl., wat watersch.). Gewoon exemplaar               10,-

 

151      WERUMEUS BUNING, J.W.F. Petrus en de Katwijker visschers. Antw. [=Bilthoven], Ad. Donker, 1940 [=1944]. Orig. geniet omsl. In blauw en zwart. Tekeningen door C. BOOST. 1e druk. De Jong 939 10,-

 

152      WEYE, Chris van der [=Albert PERDECK]. Het blijvende. Gedichten. [Leiden], Molenpers, 1944. Orig. omsl. (l. verkl.). Oplage: [300] exemplaren. 1e druk. De Jong 940  10,-

 

153      WILHELMINA, H.M. Koningin. Proclamatie. 10 mei 1940. [Utrecht], De Bezige Bij, [1944]. Orig. omsl. met flappen (cahiersteek; l. verkl.). Oplage: 100 exemplaren in oranje, blauw en zwart. Onafgesn. 1e druk. Documents humains 1. De Jong 945                 75,-

              Een van 25 exemplaren hors commerce . Toevoeging in handschrift onder het colofon: “exemplaar buiten de oplage aangeboden door ‘De Bezige Bijen’”

 

154      WOUD, Elisabeth [=Y.E. ANDREA]. Levensbegin. Gouda, De Poolpers, 1944. Orig. omsl. (l. verkl.). Onafgesn. 1e druk. De Jong 958  10,-

 

155      YPSILON [=P.O. BAKKER]. Twintig eeuwen na Bethlehem. [Wormerveer], In den bloemhof, 1944. Orig. karton met (l. verkl.) stofomsl. (aant. op schutbl.) 1e druk. De Jong 966     10,-

              Met de opdracht (NIET van de auteur): “Een goede Kerst in Londen”

 

156      ELBURG, Jan G. e.a. De zes vlyghen [...]. Santpoort, d’uylen-Spieghel-Pers [Aldert Witte, 1943]. Orig. omsl. met etiket (verkl., rug l. besch., hoekje voorz. omsl. ontbr.). Oplage: 200 exemplaren. Onafgesn. De Jong 975   35,-

              Gesigneerd door Jan ELBURG en A.C. LeROY

 

157      BRABANDER, Gerard den (red.). ‘t Spuigat. Amst., In eigen beheer, [1944]. Orig. omsl. (l. besch.). Oplage: 1000 exemplaren gedrukt door H.N. WERKMAN. De Jong 1002           50,-

 

158      -. ‘t Spuigat [Compleet]. Amst., In eigen beheer, [1944]. Orig. omsl. (gevl., stempel binnenz.). Oplage: 1000 exemplaren gedrukt door H.N. WERKMAN. De Jong 1002. En: Het Spuigat. Algemeen literair maandblad. Opgericht in het vierde jaar onzer verdrukking [...], I, no. 2 (juni 1945). Amst., Salm. De Jong 1003           65,-

              Met de losse aankondiging dat het tijdschrift wordt voortgezet als Centaur

 

159      MARSMAN, H. Polderland. Z.p., z.j. Orig. omsl. (binnenw. bruin). Eén van 100 genummerde exemplaren met een originele linoleumsnede “van een bekend teekenaar”. De Jong 1011    175,-

 

Verwante uitgaven

 

160      [ANONIEM.] Den sack der consten [...]. [Amst., C.G.A. Corvey, 1941]. Orig. omsl. (l. verkl.). In rood en zwart. Met ill. Facsimile van de uitgave Antwerpen 1528. Gelegenheidsuitgave met het aanbiedingskaartje               25,-

 

161      [BATTEN, Fred (samenst.)]. Berijmd verzet. [Amst., De Telg, 1945]. Orig. omsl. (l. verkl., rug wat zwak). Met ill. Heruitgave                10,-

 

162      BEZIGE BIJ, De. Plan voor de coöperatieve uitgeverij De Bezige Bij in hoofdlijnen. [Utrecht, De Bezige Bij, 1944]. Folio (l. verkleurd). Oplage: 600 exemplaren. In rood en zwart. 1e druk            25,-

              Uit het bezit van Cees van Leeuwen, de man achter het juridische ontwerp van De Bezige Bij

 

163      -. De Bezige Bij. Najaar 1945. Amsterdam, [De Bezige Bij], 1945. Orig. geniet omsl. (l. besch). In rood, blauw en zwart. 1e druk       35,-

              Uit het bezit van Cees van Leeuwen, met zijn naam op het omslag

 

164      -. - LANGEN, F. & K. SCHUUR (red.). Het woord. Maandblad voor de nieuwe Nederlandse letterkunde. [Amst., De Bezige Bij, 1945-1946]. Jrg. 1, nrs. 1-3; 5-12 (october 1945-september 1946). Orig. omsl. (l. verkl.)     95,-

              Uit het bezit van Cees van Leeuwen. Bijgevoegd zijn de oorspronkelijke brochure en de reactie van De Bezige Bij op de opzegging van het abonnement. Helaas ontbreekt aflevering 4, maar van de eerste aflevering zijn twee exemplaren aanwezig, een groene en een blauwe

 

165      -. - ROLAND HOLST, A. e.a. De opreghte Velpenaer. [Utrecht], Het Hummende Hart, 1944. Orig. omsl. (cahiersteek; iets roestig). Oplage: 75 genummerde exemplaren in rood en zwart. Met foto. Onafgesn. 1e druk               175,-

              Uit het bezit van Cees van Leeuwen. Speciale uitgave ter gelegenheid van het huwelijk tussen Geertjan Lubberhuizen en Wilhelmina Jacoba van Reenen, op 19 april 1944. Onder degenen die een bijdrage leverden is onder meer Adriaan Roland Holst: ‘Aan G. Lubberhuizen, den helper in veler nood’. Fraai. Bijgevoegd wordt een getypt en gesigneerd briefje van Lubberhuizen aan Van Leeuwen op papier van De Bezige Bij: ‘Hartelijk gefeliciteerd met je verjaardag. Hierbij een boek van je vrindje’. Niet eerder aangetroffen!

 

166      BRANDSMA, Titus. Mijn cel en Dagorde van een gevangene. Met een korte inleiding door Brocardus MEIJER. Tilburg, W. Bergmans, [1944]. Orig. geniet omsl. (nietjes roestig, omslag iets geschaafd)    10,-

 

167      [BRUIN, W. e.a.]. “The Spark Papers” [...]. ‘s-Grav., L.J.C. Boucher, 1945. Karton met (l. verkl.) omsl. Met ill. 1e druk        10,-

 

168      -. Zelfde werk. Karton met (l. verkl.) omsl. Met ill. 1e druk                15,-

              Exemplaar uit het bezit van letterontwerper S.L. HARTZ. Op de onbedrukte rug van het omslag door hem met de hand beletterd

 

169      BUNGE, Louis van. Scheveningen. Met een voorwoord van A. den DOOLAARD. Eindhoven, Het Hooghuis, [1945]. Orig. omsl. (cahiersteek, wat verkl.). Illustraties door Auke SEVENSTER     40,-

              Gesigneerd (1 december 1945). Zeldzaam

 

170      CAMPERT, Jan. De achttien dooden. [Utrecht, De Bezige Bij, z.j.]. Plano (49,7 x 32,7 cm.; l. verkl. en met punaisegaatjes). In rood en zwart. Herdruk                 25,-

 

171      [CARMIGGELT, Simon (onder pseud. De ISPAHANISTEN)]. Voor Els en Jan. [s.l.e.a.]. Facsimile van een plano, in 1945 bij ‘de drukkers van het Y’ [=Jesse en Zn.] te Amsterdam in één exemplaar gedrukt. Met op de achterzijde een aantekening in inkt. Curieus           35,-

              ‘De Ispahanisten’ was de codenaam voor het geheim hoofdkwartier van de verzetsorganisatie Het Parool in Amsterdam

 

172      CASSERES, A. Ondergedoken moeder. Antw., Van Uffelen & Delagarde, [z.j.]. Orig. karton met (l. verkl. en l. besch.) stofomslag       10,-

 

173      CRAMER, Rie. Verzen van verzet. ‘s-Grav., H.P. Leopold, 1945. Orig. omsl. met flappen (l. verkl. en wat scheef). Ged. onafgsneden               10,-

 

174      DONKER, Anthonie. Tralievenster. Arnhem, Van Loghum Slaterus, 1945. Orig. omsl. (l. verkl) 10,-

 

175      ENGELMAN, Jan. Noodweer. Amst., Em. Querido, [1942]. Halflinnen met dec. platten. (l. verkl.)    10,-

 

176      -. Vrijheid. Tijdgedichten en berijmde schotschriften. Utrecht, Het Spectrum, 1945. Orig. omsl. In rood en zwart         10,-

 

177      EYCK, P.N. van. Verzen 1940. Den Haag, L.J.C. Boucher, [1946]. Verg. halflinnen (l. verkl.). Oplage: 1500 exemplaren. Onafgesn. 2e druk       10,-

 

178      FOPPEMA, Yge. Spijkerschrift. Mei 1940 - mei 1945. Amsterdam, De Bezige Bij, 1945. Orig. omsl. (l. verkl.). 2e druk                 10,-

              De eerste druk van deze uitgave is nooit verschenen. Zij werd bij het bombardement op drukkerij Luctor et Emergo te Den Haag vernietigd

 

179      GRAVESANDE, G.H. ‘s. Heer Pierlala. Een moderne doodendans. ‘s-Grav., [z.n.], 1945. Orig. omsl. met flappen (cahiersteek; omsl. iets nat geweest). Oplage: 275 genummerde exemplaren. Houtsneden door J.M. PRANGE               25,-

              Dit exemplaar bleef hors commerce. Met een gesigneerde opdracht van ‘s-Gravesande aan Annie SALOMONS (Den Haag, 1 maart 1951)

 

180      -. Onze letterkunde in bezettingstijd. ‘s-Grav., M. Dijkhoffz., 1945. Orig. omsl. (l. verkl. en l. besch., ex-libris). 1e druk      10,-

 

181      -. Zelfde werk (l. verkl.). 1e druk     20,-

 

182      GRESHOFF, J. (red.). In de verstrooiing. Een verzameling letterkundige bijdragen van schrijvers buiten Nederland 1940 - 10 mei 1945. New York, Querido, 1945. Verg. linnen (rug verkl.). 1e druk             15,-

 

183      GRONDEL, Harold (red.). Herboren vaderland. Enkele herinneringen aan vijf jaren van Duitsch schrikbewind. Amst., Dico, 1945. Dec. karton (l. verkl.). In oranje en blauw. 1e druk           15,-

 

184      HAIMON, Paul [=L.C.W. LAUGS]. Gevecht met het dier. Oorlogsverzen. Heerlen, Winants, [1945]. Orig. omsl. (l. verkl.). Met buikbandje (opengesch.): ‘Opbrengst ten bate van de hulpactie van het Roode Kruis’. 2e druk     

 

185      HEINE, Heinrich. Das Buch der Lieder. Amst., Parnassus, [ca. 1945]. Linnen met verg. rugtitel (l. verkl.). In rood, goud en zwart. 1e druk   15,-

 

186      HONSELAAR, Bert. Vlucht naar voren. Cellulair journaal 1944. ‘s-Graveland, De Driehoek, [1946]. Karton (verkl., wat scheef). 1e druk            15,-

              Een van 25 genummerde en gesigneerde exemplaren op houtvrij papier. Met een gesigneerde opdracht van Honselaar aan Gerrit BORGERS en zijn vrouw (24 maart 1946)

 

187      HOORNIK, Ed. Een liefde. Rijswijk ZH, A.A.M. Stols, 1941. Verg. halflinnen (heel l. verl., ex-libris). In rood en zwart. Onafgesn. 1e druk           10,-

 

188      -. Een liefde. Rijswijk ZH, A.A.M. Stols, 1941. Verg. halfperkament (l. verkl.). In rood en zwart. Onafgesn. 1e druk               30,-

 

189      -. Doodenherdenking in Dachau. [Amsterdam], De Bezige Bij, [1945]. Orig. omsl. (cahiersteek; l. verkl.). 1e druk     15,-

 

190      JACOBSE, Muus [=K.H. HEEROMA]. De drie kooien en andere gedichten. Kampen, J.H. Kok, 1946. Orig. omsl. (l. verkl., klein scheurtje voorplat). Oplage: 900 exemplaren in rood en zwart. Houtsneden door Nico BULDER. 2e, verm. druk              10,-

 

191      LAAR, Henk van. Sprookjes van dieren en planten. [z.p.], Het verguld blazoen, 1945. Orig. omsl. (randen wat besch., hoekje ontbr.). In rood, groen en zwart. Illustraties door SALIM. 1e druk    10,-

 

192      LAM, Anton B. (red.). Verzet en poëzie. Een bloemlezing verzetsverzen [...]. Den Haag, A.M.C. Stok, [1945]. Verg. karton met (l. verkl. en l. besch.) stofomsl. In rood en zwart. Onopengesn. 1e druk    15,-

 

193      LANGEN, Ferdinand [=E. PANNEKOEK]. Helene in het heelal. [Amst.], De Bezige Bij, 1945. Orig. omsl. (l. verkl., iets scheef). Oplage: 525 genummerde exemplaren in rood en zwart. Onafgesn. 1e druk               10,-

              Een van 500 arabisch genummerde exemplaren

 

194      LAST, Jef (vert.). Les poètes maudits. Baudelaire, Verlaine, Rimbaud [...]. Bussum, Bayard Pers/F.G. Kroonder, 1945. Orig. omsl. (gevlekt). In rood en zwart. 1e druk                15,-

 

195      MALLARMÉ, Stéphane. L’après-midi d’un faune. De namiddag van een faun. [Vert. d. C.J. Kelk]. Amst., Pont Neuf, 1945. Orig. omsl. (cahiersteek; besch.). Oplage: 250 exemplaren. 2e druk      10,-

 

196      [MARJA, A. (=A.Th. MOOIJ)]. De bajesballade van Wilde Oscar [...]. Bussum, F.G. Kroonder, 1945. Orig. omsl. In bruin en zwart. Onafgesn. 1e druk. Mooi                  25,-

 

197      -. e.a. Harten-zeven. Verzen. [Drachten], Aeolus-Pers, 1945. Orig. omsl. met flappen (imperfecties). In rood en zwart. 1e druk. De tuin der Hesperiden 1        10,-

 

198      MOERKERK, Herman. Verwoest Nederland. Een tocht langs de puinen. Amst., Diligentia, 1945. Orig. omsl. (wat roestig, l. besch.). Tekeningen door Herman Moerkerk. 1e druk            10,-

 

199      MORRIËN, Adriaan. Vers voor Lida. [Woubrugge, Avalon Pers, 1995]. Facsimile van een handgeschreven rijmprent. Oplage: 999 exemplaren          10,-

 

200      MUUSSES, Martha A. De wijkende einder. Stockholm, [z.n.], 1946. Orig. omsl. met flappen (l. verkl.). 1e druk     10,-

 

201      MYZELF. Vanitas. [S.l.e.n.], 1945. Orig. omsl. met flappen (l. verkl., naam op binnenz. omsl.). Met ill. 1e druk    10,-

 

202      NISPEN tot SEVENAER, C.M.O. van. Waarom de Hooge Raad faalde. Zutphen, W.J. Thieme, [1945]. Orig. geniet omsl. 1e druk                10,-

 

203      PRINS, Jan [=C.L. SCHEPP]. Drie bevrijdingsgedichten [...]. Bilthoven, Ad. Donker, 1945. Halflinnen met etiketje (iets roestig). In rood en zwart. 1e druk          30,-

              Een van 100 genummerde en gesigneerde exemplaren

 

204      RANDWIJK, H.M. van. De held en de rovers. Een zwartboek over De Telegraaf. Amst., Vrij Nederland, [1947]. Orig. geniet omsl. (verkl.). 1e druk. Met originele brochure (‘Vraagt proefnumers - Geeft U op als abonné’!)                15,-

 

205      -. Celdroom. In het oorlogsjaar 1943. [Amst., Vrij Nederland], 1945. Dec. halflinnen (l. besch. en l. verkl.; schutbl. verkl.). In rood en zwart. Onafgesn. 2e druk, 2e oplage    65,-

              ‘Deze bijzondere uitgave van ‘Celdroom’ werd gedrukt in bevrijd Nederland in de maand September van het jaar 1945, toen bleek dat het aantal dergenen die voor ‘Vrij Nederland’ gevallen waren of leden in gevangenissen en concentratiekampen grooter was dan wij hoopten. Evenals de vorige oplaag worden deze exemplaren door de leiding van ‘Vrij Nederland’ als blijk van eerbied en dankbaarheid aangeboden [...]’. Dit exemplaar is uitgeschreven op naam van J.W. SCHULTE-NORDHOLT

 

206      -. Zelfde werk. Den Haag, Bert Bakker/Daamen, 1962. Orig. omsl. (l. verkl. en l. besch.). In rood en zwart. Heruitgave                 10,-

 

207      RILKE, Rainer Maria. Het landschap. [Vert. door A.A.M. STOLS]. ‘s-Grav., A.A.M. Stols, 1944. Verg. halflinnen (l. besch.). In rood en zwart. 1e druk       10,-

 

208      -. De dichter. [Vert. door A.A.M. STOLS]. ‘s-Grav., A.A.M. Stols, 1944. Verg. halflinnen (l. verkl.). In rood en zwart. 1e druk                 10,-

 

209      -. Vergezichten. Een bundel vertellingen. Vert. door F.W. van HEERIKHUIZEN. Bussum, F.G. Kroonder, 1944. Dec. halflinnen (l. verkl. en l. besch., rug laat los). In blauw en zwart. Illustraties door Ria EXEL. 1e druk                  10,-

 

210      ROLAND HOLST, A. Voor West-Europa. Bussum, C.A.J. van Dishoeck, [1945]. Orig. omsl. (cahiersteek). 2e druk        10,-

 

211      -. Zelfde werk (cahiersteek, afgesn. en roestig). 2e druk       10,-

 

212      -. Een winterdageraad. [Utrecht, De Bezige Bij, 1945]. Orig. omsl. met flappen (cahiersteek; l. verkl.). Oplage: 1250 exemplaren. 2e druk              20,-

 

213      [SINNIGE, Jan]. In memoriam Jan Sinnige [...]. [Schiedam, H.A.M. Roelants, ca. 1945]. Orig. halflinnen (platten geplastificeerd, verder goed). Met portret. 1e druk      20,-

              Het voorwoord is met twee voornamen (van de samenstellers?) ondertekend

 

214      SMIT, W.A.P. Masscheroen 1941. Deventer, W. van Hoeve, [1941-1945]. Orig. omsl. (l. verkl. en l. besch.). 1e (?) druk              10,-

              De oorspronkelijke uitgave van deze bundel werd tijdens de bezetting een aantal maal heimelijk herdrukt

 

215      -. Masscheroen 1941. Deventer, W. van Hoeve, [1945]. Orig. omsl. In blauw en zwart. Tekeningen door Ina RAHUSEN. Heruitgave               10,-

 

216      UYLDERT, Maurits. Voorspel van vrede. Een allegorie. Amst., Allert de Lange, 1945. Orig. omsl. (wat verkl.). Oplage: 525 exemplaren. 1e druk                  15,-

              Door de schrijver van “v.d.s.” voorzien. Onbedoeld grappig colofon dat hier op neer komt: “hoewel achterhaald nu de oorlog voorbij is, had de dichter het precies zo ‘voorspeld’”

 

217      VILLON, François. Les oeuvres [...]. Amst., A.A. Balkema, 1945. Orig. omsl. met flappen (l. verkl.). 1e druk    20,-

 

218      VOGELSANG, Anton. Rond de bevrijding. Nijmegen, A.G.S., [1945]. Orig. omsl. (cahiersteek; fors ex-libris op titelp.). In blauw en zwart. 1e druk    10,-

 

219      WERUMEUS BUNING, J.W.F. De gewaarschuwde reiziger of het nuttig en vermakelijk spoorwegboekje [...]. Bilthoven/Antwerpen, Ad. Donker, 1944. Orig. dec. karton (l. verkl., rug wat zwak). Tekeningen door Karel THOLE. 1e druk               10,-

 

220      WIARDI BECKMAN, H.B. e.a. Den vaderlant ghetrouwe. Haarlem, H.D. Tjeenk Willink, 1940. Orig. omsl. (iets roestig). 1e druk             10,-

 

221      ZEEUW, P. de (samenst.). Leed en lied. Een keur uit de verzetspoëzie. Amst., H.A. van Bottenburg, 1946. Orig. omsl. (fris). Onopengesn. 1e druk      15,-